Gmina Miasta Toruń otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 225 mln złotych na realizację przez MZK projektu „Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Toruniu”. Dzięki temu powstanie nowa zajezdnia tramwajowa, nowa linia tramwajowa, zmodernizowane zostaną stare torowiska, a także zakupione nowe tramwaje i pojazdy techniczne.
– Kiedy pojawiają się środki zewnętrzne to z punktu widzenia takich miast, jak Toruń, które mają potencjał do tego, żeby poprawiać codzienne funkcjonowanie mieszkańców, kluczowe jest dobre przygotowywanie wniosków. Te wszystkie montaże finansowe projektów nie byłyby możliwe bez zespołów ludzi, którzy przygotowują te wnioski, począwszy od analizy potrzeb mieszkańców poprzez to, na co środki mają być przeznaczone, a także poprzez wyszukiwanie nieoczywistych źródeł finansowych takich, jak budżet państwa. Dlatego w tym miejscu chcę serdecznie pogratulować Panu Prezydentowi i jego zespołowi, a także Radzie Miasta Torunia za gotowość do poszukiwania pieniędzy i skuteczność w tym – podkreśla Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Karpiński.
Toruń jest 11 miastem, które podpisało umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027- mówi zastępca Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Sylwii Cieślak – Wilk:
– Na cały nabór przeznaczona była kwota 7,8 mld złotych. Do tego naboru zgłoszono 93 projekty. Oceniliśmy już przeszło 66 z nich i już wiemy, że 60 projektów pozyska dofinansowanie. Podpisaliśmy już 10 umów, Państwa jest 11, jesteście więc w czołówce. Dobra aplikacja zapewniła Państwu dofinansowanie unijne w wysokości 225 mln złotych, przy wartości projektu wynoszącej blisko 339 mln złotych.
– To wsparcie finansowe dla Gminy Miasta Toruń jest bardzo ważne. Cały konstrukt dotyczący możliwości skorzystania z tych środków jest krytyczny dla nas, bo żeby nie to źródło dofinansowania, żeby nie współpraca z CUPTem tych inwestycji by po prostu nie było, albo byłyby realizowane w znacznie okrojonej skali. Chcę powiedzieć, że ta inwestycja jest ważna dla naszego miasta nie tylko w kontekście rozwoju transportu publicznego, ale rozwoju całego miasta – mówi Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia.
– Na naszych oczach dzieje się historia. Te projekty, o których mówimy to tak naprawdę spełnienie marzeń pokoleń. Dzięki owocnej pracy wielu osób do Torunia od jakiegoś czasu naprawdę spływa deszcz pieniędzy. Dziękuję ministrowi Karpińskiemu i Pani Dyrektor CUPT za to, że pozytywnie patrzycie na nasze dobrze przygotowane wnioski. Szczególnie chciałbym pogratulować Panu Prezydentowi, bo odwaga i patrzenie z taką wizją strategiczną na miasta jest ważne. W imieniu swoim i Rady Miasta Torunia dziękuję za owocną współpracę – podkreśla Łukasz Walkusz, Przewodniczący Rady Miasta Torunia.
O tym, co dokładnie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Toruniu” mówi Zbigniew Wyszogrodzki, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu:
– Przybliżamy komunikację publiczną do jeszcze bardziej ekologicznego obrazu. Będzie ona funkcjonowała sprawniej, z większą częstotliwością i z mniejszym obciążeniem dla środowiska. W ramach tego zadania będziemy realizowali 7 podstawowych zadań: budowę
nowej zajezdni tramwajowej, która w przyszłości zostanie rozbudowana także o część autobusową
, budowę nowej linii tramwajowej (od pętli Motoarena na zachód Torunia),
modernizację torowisk przy ul. Kościuszki i Skłodowskiej-Curie
, zakup 4 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów i 3 pojazdów technicznych, a także zazielenienie przystanków w 10 lokalizacjach. Dzięki tym wszystkim zadaniom w 2029 r. będziemy mieli co najmniej 26 niskopodłogowych tramwajów, nową zajezdnię i ponad 80% nowych bądź zmodernizowanych torowisk tramwajowych.